فاران تابش
faran Tabesh

اولین نیستیم ولی بهترینیم

در استان البرز بدون کد

0261890

تاریخچه استفاده از سیستم گرمایش تابشی

تاریخچه استفاده از سیستم گرمایش تابشی

 در این مطلب قصد داریم به بررسی تاریخچه استفاده از سیستم گرمایش تابشی بپردازیم. سیستم‌ های اینفراند به‌ صورت کلی یک نوع فناوری و تکنولوژی بسیار کاربردی و مهم برای گرم کردن فضاهای داخلی و همچنین فضاهای بیرونی در مجموعه‌ های اداری، تجاری، صنعتی و همچنین مسکونی محسوب می‌ شوند. گرمایش به وسیله انرژی تابشی برای تمامی ما کاملاً ملموس بود و هر روز قابل‌ مشاهده می‌ باشد معمولی‌ ترین و متداول‌ ترین مثال مشاهده شده از سیستم گرمایش تابشی را می‌ توان آفتاب معرفی کرد.
آفتاب هر روز به‌ صورت گرمایش تابشی محیط را گرم می‌ کند. توجه داشته باشید سیستم تابشی غالباً به‌ صورت محدود به‌عنوان یک تکنولوژی و یک فناوری کاربردی معرفی شده‌ است این سیستم یک روش کاملاً آگاهانه برای استفاده اصولی از یک دستگاه گرمایشی می‌ باشد تا به این وسیله انتقال انرژی از یک منبع به یک شی یا جسمی که در آن محیط قرار دارد منقل شود و دمای محیط به صورت ایده آل تغییر نماید.

سیستم تابشی

 برای بررسی تاریخچه استفاده از این سیستم  باید گفت که به‌ صورت پیش‌ فرض و ناخودآگاه از زمانی‌ که خورشید و کره زمین و حیات انسان بر روی زمین آغاز شده‌ است ما نیز از سیستم‌ های  تابشی استفاده کرده‌ایم. اما استفاده از سیستم‌ های گرمایش از سقف یا کف به‌عنوان یک تکنولوژی و فناوری آگاهانه و ساخته‌ شده توسط بشر تاریخچه متفاوتی دارد که ما در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 اما پیش‌ از آن باید به شما گفت که سیستم های گرمایش تابشی به‌ صورت کلی طی سال‌ های متمادی تولید شده و در نسل‌ های جدیدتر با فناوری‌ ها و تکنولوژی‌ های خاص خود و بر اساس نیازهای بیشتر افراد دچار تغییراتی گشته است تا این که امروزه به شکل مدرن و کاربردی خود در آمده است.
توجه داشته باشید که امروزه با تکنولوژی روز دنیا و به کار بردن دستگاه‌ های تولید این محصولات با فناوری‌ های بسیار کاربردی و مدرن تولید شده‌ اند و می‌ توانند در فضاهای داخلی هر مجموعه و یا در فضاهای بیرونی به‌ صورت گسترده مورد استفاده و همچنین بهره‌ برداری قرار بگیرند.

 یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن اشاره کرد این است که هیترتابشی مصرف سوخت بسیار کمتری دارند و همین مسئله موجب شده‌ است که استفاده از این دستگاه‌ ها بسیار مورد توجه قرار بگیرد. نکته دیگری که باید به شما بگوییم این است که گرمایش تابشی را شما با نام گرماتاب هم می شناسید.
با توجه به این موارد باید گفت که مصرف سوخت کم‌ تر دستگاه‌ های گرمایش تابشی یا همان سیستم گرماتاب می‌ تواند اهمیت بسیار زیادی را به‌ خصوص در شرایط بحرانی کمبود انرژی در سراسر جهان داشته باشد.
یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این سیستم‌ های گرمایشی در ایران و در جهان این است که این سیستم‌ ها میزان مصرف سوخت بسیار کمتری نسبت‌ به سایر سیستم‌ های گرمایشی دارند. این مسئله موجب می‌ شود که روز به‌ روز تکنولوژی و فناوری به‌ کار رفته در این سیستم‌ ها به‌ روز شود همچنین باعث می‌ شود که جایگزینی این سیستم‌ ها با سایر سیستم‌ های گرمایشی دیگر هر چه سریع‌ تر اتفاق افتد.

تاریخچه سیستم های گرمایش تابشی

 در این بخش از مطلب قصد داریم به بررسی و معرفی تاریخچه استفاده از سیستم گرمایش تابشی بپردازیم و این مورد را برای شما شرح دهیم. همان‌ طورکه به شما گفتیم سیستم‌ های گرمایش تابشی که به آن‌ ها گرماتاب نیز گفته می‌ شود سیستم‌ هایی الگو گرفته شده از روش گرم کردن خورشید می‌ باشند که از این سیستم‌ ها برای گرم کردن فضاهای مختلف داخلی و خارجی بهترین استفاده را می توان برد.

 حتماً توجه کرده‌ اید که در روزهای آفتابی فصل زمستان فقط در زیر آفتاب گرمی احساس می‌ گردد و یا در گرمای یک روز تابستانی در صورتی‌ که شما زیر است سایه‌ یک درخت بروید و از آفتاب مستقیم دور باشید احساس گرمای کمتری می‌ کنید. این مثال نشانه‌ ای بارز از نحوه عملکرد سیستم‌ های گرمایش تابشی می‌ باشد.

 باید به شما بگوییم که ۵۰ درصد از انرژی منتشر شده از خورشید توسط برخی امواج نامرئی مادون قرمز به سطح کره زمین می‌ رسد با توجه به این داده و تحقیقات صورت گرفته و همچنین اطلاعات به دست آمده از این مسئله در اواخر سال ۱۹۵۰ میلادی یک شرکت که در آمریکا تأسیس شده بود برای اولین‌ بار تلاش کرد تا مقدماتی را برای تولید و طراحی این دستگاه های تابشی و الگو گرفته از خورشید فراهم نماید.

 مسئله‌ ای که باید بدانید این است که شرکت آمریکایی رابرت گاردن که اولین شرکتی بود که موفق شد در سال ۱۹۵۰ مقدمات ساخت دستگاه گرمایش تابشی را فراهم و ایجاد کن، برای این کار از دو روش کاربردی و بسیار مهم لوله‌ ای و همچنین گاز سوز استفاده کرد تا تولید و همچنین به صورت مشخص انتقال دادن امواج حرارتی ممکن شود و بتوان از آن بهره برداری کرد تا به این واسطه، بتواند عملکردی دقیقا مشابه با عملکرد خورشید را برای ما ایجاد نماید.

 اما این تازه ابتدای مسیر بود توجه داشته باشید که سیستم‌ های گرمایش تابشی ۱۶ سال پس‌ از آن یعنی در سال ۱۹۶۶ میلادی ابتدا به‌ صورت تک خطی مجهز به سیستم چرخش شعله شدند که این امر هم توسط شرکت آمریکایی رابرت گاردن صورت گرفت و سپس در سال ۱۹۶۹ خط یو تی یا همان نوع چند خطی این سیستم ها در سیستم‌ های بخاری تابشی نوین، طراحی و ساخته شد که قدمی بسیار بزرگ در پیشرفت این دستگاه بود.
اما باید بدانید که درحال‌ حاضر شرکت های بزرگی از جمله فاران تابش در سراسر دنیا انواع سیستم‌ های نوین هیتر سقفی را تولید کرده و به شما ارائه می‌ دهند. هر یک از این شرکت‌ ها در طول این بازه زمانی، از ابتدای شکل‌ گیری این سیستم‌ ها یعنی اواخر سال ۱۹۵۰ تا به امروز موفق شده اند سیستم های خود را بروز رسانی نمایند.با توجه به این موارد تاریخچه استفاده از سیستم گرمایش تابشی به اواخر سال ۱۹۵۰ میلادی باز می گردد که به مرور زمان تکمیل و به روز شده است.

مزایای سیستم گرمایش تابشی

نمایندگی استان قم